Skip to content

19 Borden AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2012

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
Nov 29, 2012

Property Information

Block903
Lot17.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
DescriptionCOAH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,634
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
13%
Improvement Value:$134,000
87%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,436+7.6%
2024$2,265+9.8%
2023$2,062+6.3%
2022$1,940+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 8985, Page 8833NU CodeCOAH housing (21)Recorded12/13/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012