Skip to content

21 Borden AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2012

Last Sale Price
$160,000
Last Sale Date
May 31, 2012

Property Information

Block903
Lot17.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
DescriptionCOAH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,634
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
15%
Improvement Value:$117,900
85%
Total Assessment$137,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,182+7.5%
2024$2,030+9.8%
2023$1,849+6.3%
2022$1,739+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

DeedBook 8962, Page 3608NU CodeCOAH housing (21)Recorded8/1/2012

Property Built

Built

Year Built: 2012