Skip to content

38 De Witt AvenueAsbury Park, NJ 07712

Built 2013

Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block903
Lot33.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAsbury Park City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
DescriptionCOAH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,944
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$20,000
12%
Improvement Value:$145,300
88%
Total Assessment$165,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,615+2.5%
2024$2,551+9.8%
2023$2,323+6.3%
2022$2,185+5.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft1,944DeedBook 9132, Page 8080NU CodeCOAH housing (21)Recorded9/24/2015

Property Built

Built

Year Built: 2013