Skip to content

89 Third AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 6, 2013

Property Information

Block101
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM22

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,540
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$429,700
53%
Improvement Value:$388,000
47%
Total Assessment$817,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,696+3.4%
2024$12,277+8.8%
2023$11,289-0.3%
2022$11,322+3.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$365,000

From:

To:

Sq Ft4,540DeedBook 8336, Page 5286NU CodePre-revaluation (27)Recorded3/3/2004

Property Built

Built

Year Built: 1904