Skip to content

15 E Garfield AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 2005

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Jun 24, 2005

Property Information

Block102
Lot13.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page22

Building Details

Building Class17
Description2SV1G-8/4/3CL
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage3,406
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,000
51%
Improvement Value:$347,900
49%
Total Assessment$707,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,902+2.2%
2024$10,670+3.0%
2023$10,356-0.9%
2022$10,445+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$595,000

From:

To:

Sq Ft3,406DeedBook 8516, Page 8656NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/28/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005