Skip to content

12 West AvenueAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 2000
Commercial

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Dec 22, 2014

Property Information

Block109.01
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM23

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,840
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,400
48%
Improvement Value:$440,100
52%
Total Assessment$846,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,835-0.1%
2024$12,844-9.7%
2023$14,219-1.2%
2022$14,385+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 9094, Page 1793NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 4547, Page 452