Skip to content

262 Ocean BlvdAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2017

Property Information

Block10
Lot6.05
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page5

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage5,062
Acreage0.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$453,600
35%
Improvement Value:$846,700
65%
Total Assessment$1,300,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,236+5.5%
2024$19,179+0.0%
2023$19,178-1.2%
2022$19,403+0.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft4,855DeedBook 9158, Page 6121Recorded3/30/2016

Property Built

Built

Year Built: 1981