Skip to content

6 W Washington AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2016

Property Information

Block112
Lot2.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2STC2G-7/3/2-OS
Dwellings1
ZoningCBD
Sq Footage1,469
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,400
42%
Improvement Value:$275,800
58%
Total Assessment$474,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,198+1.1%
2024$7,117+1.9%
2023$6,982+0.3%
2022$6,964+8.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 8949, Page 8369

Property Built

Built

Year Built: 1920