Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
Bay Ave & Ave AAtlantic Highlands, NJ 07716
Commercial
Last Sale Price
$1,750,000
Last Sale Date
Dec 28, 2012
Property Information
Block119
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM25
Building Details
Building Class---
Description---
Dwellings0
ZoningM
Sq Footage---
Acreage6.55
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$2,172,300
99%
Improvement Value:$30,600
1%
Total Assessment$2,202,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $37,547 | -2.9% |
| 2024 | $38,673 | -10.2% |
| 2023 | $43,075 | -1.2% |
| 2022 | $43,579 | +0.4% |
Property History
No events match the selected filters.