Skip to content

24 Ave BAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1994

Last Sale Price
$272,500
Last Sale Date
Jul 14, 2010

Property Information

Block126
Lot3.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-5/3/2R
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,178
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$342,700
69%
Improvement Value:$151,300
31%
Total Assessment$494,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,860+4.4%
2024$7,529-1.8%
2023$7,667-3.3%
2022$7,926+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$272,500

From:

To:

Sq Ft1,178DeedBook 8843, Page 125NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/30/2010

Property Sale

Sale
$340,000

From:

To:

Sq Ft1,178DeedBook 8424, Page 7608Recorded12/23/2004

Property Sale

Sale
$137,500
DeedBook 5354, Page 846

Property Built

Built

Year Built: 1994

Property Sale

Sale
$46,600
DeedBook 5263, Page 262