Skip to content

50 Center AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block128
Lot2.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,196
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$422,000
73%
Improvement Value:$159,500
27%
Total Assessment$581,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,016+5.6%
2024$8,535+10.9%
2023$7,693+0.1%
2022$7,684+5.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 8745, Page 3122Recorded10/30/2008

Property Sale

Sale
$183,000

From:

To:

Sq Ft1,196DeedBook 5939, Page 489Recorded5/25/2000

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 4921, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1980