Skip to content

85 Bay AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 4, 2002

Property Information

Block133
Lot14.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF-7/3/1-OS
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,986
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,000
65%
Improvement Value:$218,800
35%
Total Assessment$624,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,949+0.2%
2024$7,935-4.5%
2023$8,306+6.8%
2022$7,775+0.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915