Skip to content

89 Center AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Commercial

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Dec 21, 2021

Property Information

Block134
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage3,875
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$409,800
54%
Improvement Value:$349,000
46%
Total Assessment$758,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,808-0.8%
2024$11,901-6.4%
2023$12,709-0.4%
2022$12,761+4.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

DeedBook 9580, Page 1810NU CodeEstate / executor (10)Recorded2/23/2022