Skip to content

9 Prospect RoadAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1955

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Jan 26, 2012

Property Information

Block13
Lot13
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM07

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,664
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$477,200
71%
Improvement Value:$196,900
29%
Total Assessment$674,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,886+7.4%
2024$10,135-3.7%
2023$10,521-1.5%
2022$10,678+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 8930, Page 5130Recorded2/2/2012

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft1,664DeedBook 8554, Page 487Recorded4/5/2006

Property Built

Built

Year Built: 1955