Skip to content

South Ave M30Atlantic Highlands, NJ 07716

Built 2000
Church/Charitable

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 12, 2016

Property Information

Block140
Lot1.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM27

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,203
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,657,500
41%
Improvement Value:$2,356,600
59%
Total Assessment$4,014,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2017$2,150-67.6%
2016$6,640+200.5%
1991$2,210
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2000