Skip to content

118 Ocean BlvdAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 2013

Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
Jul 10, 2019

Property Information

Block17
Lot22.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class19
Description2.5ST3G-9/5/7CL
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage4,902
Acreage0.68

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,426,000
56%
Improvement Value:$1,122,000
44%
Total Assessment$2,548,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,278+1.2%
2024$39,790-13.7%
2023$46,095-0.9%
2022$46,535+4.8%
Property History

Property Sale

Sale
$2,400,000

From:

To:

Sq Ft4,902DeedBook 9357, Page 6581Recorded7/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 2013

Property Sale

Sale
$800,000

From:

To:

DeedBook 8894, Page 4476Recorded6/10/2011