Skip to content

Shore RdAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 2001
Vacant Land

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Mar 30, 2018

Property Information

Block17
Lot8.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page08

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$462,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,160+4.0%
2024$6,883+8.7%
2023$6,335-1.2%
2022$6,409+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

DeedBook 9283, Page 838Recorded4/17/2018

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

DeedBook 8026, Page 713Recorded6/4/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001