Skip to content

7 Victorian Woods DrAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1997

Last Sale Price
$817,000
Last Sale Date
Jul 21, 2020

Property Information

Block28
Lot14.07
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,224
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,500
39%
Improvement Value:$608,000
61%
Total Assessment$1,004,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,093+0.2%
2024$15,066-2.9%
2023$15,522-0.9%
2022$15,661+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$817,000

From:

To:

Sq Ft3,224DeedBook 9441, Page 3637Recorded9/16/2020

Property Sale

Sale
$332,700

From:

To:

DeedBook 5714, Page 506NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded5/14/1998

Property Built

Built

Year Built: 1997