Skip to content

119 E Highland AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 15, 1994

Property Information

Block28
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,637
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$579,700
61%
Improvement Value:$370,800
39%
Total Assessment$950,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,609+5.2%
2024$14,841+17.7%
2023$12,609-0.1%
2022$12,616+6.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904