Skip to content

44 Grand AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1966

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Sep 29, 1995

Property Information

Block28
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM15

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,288
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$569,800
72%
Improvement Value:$219,600
28%
Total Assessment$789,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,663+6.0%
2024$12,895+19.7%
2023$10,774-0.2%
2022$10,791+7.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

DeedBook 5453, Page 290Recorded10/23/1995

Property Built

Built

Year Built: 1966