Skip to content

4 King James LaneAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1965

Last Sale Price
$127,000
Last Sale Date
Feb 13, 2018

Property Information

Block37
Lot1.04
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningMF-1
Sq Footage728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
58%
Improvement Value:$106,600
42%
Total Assessment$251,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,658+14.4%
2024$3,197+7.5%
2023$2,973+1.5%
2022$2,928+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$127,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 9276, Page 2510Recorded2/28/2018

Property Sale

Sale
$133,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 8301, Page 801NU CodePre-revaluation (27)Recorded11/19/2003

Property Sale

Sale
$87,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 8110, Page 8627Recorded6/5/2002

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 5889, Page 363Recorded12/21/1999

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 5276, Page 948

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4549, Page 684

Property Built

Built

Year Built: 1965