Skip to content

16 King James LaneAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1965

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
May 18, 2023

Property Information

Block37
Lot1.16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
57%
Improvement Value:$111,500
43%
Total Assessment$256,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,738+21.9%
2024$3,066+7.6%
2023$2,849+1.6%
2022$2,803+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 9646, Page 5429Recorded5/31/2023

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 9180, Page 2972Recorded8/12/2016

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 8478, Page 9859Recorded7/21/2005

Property Sale

Sale
$128,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 8281, Page 5954NU CodePre-revaluation (27)Recorded9/26/2003

Property Sale

Sale
$62,500

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 8011, Page 1562Recorded3/21/2001

Property Built

Built

Year Built: 1965