Skip to content

45 King James LaneAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1965

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Jan 10, 2022

Property Information

Block37
Lot1.45
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM12

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
ZoningMF-1
Sq Footage672
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
58%
Improvement Value:$105,100
42%
Total Assessment$250,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,633+14.5%
2024$3,173+7.9%
2023$2,942+1.6%
2022$2,897+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 9571, Page 4724NU CodeFamily (1)Recorded1/13/2022

Property Sale

Sale
$167,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 9425, Page 2290Recorded7/6/2020

Property Sale

Sale
$170,000

From:

To:

Sq Ft672DeedBook 8437, Page 9715Recorded2/14/2005

Property Sale

Sale
$47,000
DeedBook 5330, Page 638

Property Sale

Sale
$47,500
DeedBook 5121, Page 467

Property Built

Built

Year Built: 1965