Skip to content

47 King James LaneAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1965

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Dec 20, 2016

Property Information

Block37
Lot1.47
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM11

Building Details

Building Class37
Description---
Dwellings1
Zoning0-R
Sq Footage728
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
56%
Improvement Value:$111,700
44%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,741+14.0%
2024$3,281+7.4%
2023$3,054+1.5%
2022$3,010+0.8%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 9209, Page 1011Recorded1/23/2017

Property Sale

Sale
$55,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 9161, Page 6317NU CodeTitle correction (4)Recorded4/20/2016

Property Sale

Sale
$151,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 8669, Page 5879Recorded8/2/2007

Property Sale

Sale
$61,000

From:

To:

Sq Ft728DeedBook 8008, Page 1379Recorded3/5/2001

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 5052, Page 410

Property Built

Built

Year Built: 1965