Skip to content

96 East Ave Unit 5Atlantic Highlands, NJ 07716

Built 1969

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Sep 17, 2019

Property Information

Block40
Lot1
QualifierC0005
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class37
Description1STFLR-3/1/1
Dwellings1
ZoningMF-1
Sq Footage685
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
55%
Improvement Value:$134,500
45%
Total Assessment$298,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,196+9.7%
2024$3,826+36.7%
2023$2,798+3.6%
2022$2,702+16.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$145,000

From:

To:

Sq Ft685DeedBook 9372, Page 9736Recorded10/8/2019

Property Sale

Sale
$48,868

From:

To:

Sq Ft685DeedBook 9266, Page 273NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded1/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1969