Skip to content

96 East Ave Unit 61Atlantic Highlands, NJ 07716

Built 1969

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Sep 29, 2022

Property Information

Block40
Lot1
QualifierC0061
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class37
Description1STFLR-3/1/1
Dwellings1
ZoningMF-1
Sq Footage685
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,000
62%
Improvement Value:$100,500
38%
Total Assessment$264,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,640+11.4%
2024$3,267+35.5%
2023$2,411+4.4%
2022$2,310+1.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft685DeedBook 9622, Page 4981NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded11/2/2022

Property Sale

Sale
$48,868

From:

To:

Sq Ft685DeedBook 9266, Page 702NU CodeMulti-parcel package (30)Recorded1/3/2018

Property Built

Built

Year Built: 1969