Skip to content

96 East Ave Unit 65Atlantic Highlands, NJ 07716

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 25, 2025

Property Information

Block40
Lot1
QualifierC0065
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page1201

Building Details

Building Class37
Description1STFLR-3/1/1
Dwellings1
ZoningMF-1
Sq Footage685
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$164,000
60%
Improvement Value:$108,200
40%
Total Assessment$272,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,766+10.9%
2024$3,396+34.1%
2023$2,533+4.1%
2022$2,433+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
Sq Ft685DeedBook 9758, Page 9413Recorded10/1/2025

Property Sale

Sale
$133,500

From:

To:

Sq Ft685DeedBook 9431, Page 9241Recorded8/7/2020

Property Sale

SaleMulti
$160,000
DeedBook 8891, Page 5724

Property Built

Built

Year Built: 1969