Skip to content

70 Grand AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1925

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Nov 18, 2020

Property Information

Block52
Lot11.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,612
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$319,500
66%
Improvement Value:$165,500
34%
Total Assessment$485,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,909+4.1%
2024$7,595+5.5%
2023$7,198+0.2%
2022$7,183+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,612DeedBook 9465, Page 5638Recorded12/16/2020

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,612DeedBook 8800, Page 1553Recorded10/5/2009

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 5981, Page 936

Property Built

Built

Year Built: 1925