Skip to content

72 Memorial PkwyAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1930

Last Sale Price
$329,000
Last Sale Date
Jan 20, 2012

Property Information

Block62
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,568
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,600
43%
Improvement Value:$295,300
57%
Total Assessment$521,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,404+2.6%
2024$7,218-2.8%
2023$7,426-0.6%
2022$7,469+1.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$329,000

From:

To:

Sq Ft2,568DeedBook 8929, Page 1581Recorded1/25/2012

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft2,568DeedBook 8694, Page 7445NU CodeBankruptcy (13)Recorded12/24/2007

Property Sale

Sale
$281,000

From:

To:

Sq Ft2,568DeedBook 8588, Page 2880NU CodeSheriff sale (12)Recorded8/24/2006

Property Built

Built

Year Built: 1930