Skip to content

78 Wesley AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1991

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Sep 2, 2004

Property Information

Block64
Lot4.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,533
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$384,700
53%
Improvement Value:$340,500
47%
Total Assessment$725,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,076+3.1%
2024$10,738+6.8%
2023$10,059-0.2%
2022$10,077+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,533DeedBook 8403, Page 6402Recorded9/24/2004

Property Sale

Sale
$329,900

From:

To:

Sq Ft2,533DeedBook 8100, Page 9478Recorded4/19/2002

Property Built

Built

Year Built: 1991