Skip to content

71 Ocean BlvdAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Date
Nov 18, 2024

Property Information

Block75
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM18

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,258
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$403,300
72%
Improvement Value:$154,100
28%
Total Assessment$557,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,536+5.1%
2024$8,122-8.1%
2023$8,839-1.2%
2022$8,942+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1904