Skip to content

25 Central AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Vacant Land

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
May 23, 2019

Property Information

Block80
Lot12.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page20

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
ZoningR-1
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,200
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$447,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,160+7.7%
2024$6,651+17.9%
2023$5,643+0.6%
2022$5,610+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

DeedBook 9358, Page 3549Recorded7/18/2019