Skip to content

5 Central AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1926

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 11, 2019

Property Information

Block84
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM13

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,574
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$522,400
70%
Improvement Value:$228,800
30%
Total Assessment$751,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,989+2.8%
2024$13,608+16.5%
2023$11,678-0.4%
2022$11,719+7.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$460,000

From:

To:

Sq Ft1,776DeedBook 8744, Page 9423Recorded10/28/2008

Property Sale

Sale
$123,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 5813, Page 587Recorded4/20/1999

Property Sale

Sale
$40,000

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 5568, Page 564NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/16/1997

Property Built

Built

Year Built: 1926