Skip to content

33 E Lincoln AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 1, 1996

Property Information

Block88
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM20

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,981
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,600
59%
Improvement Value:$256,900
41%
Total Assessment$626,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,486+3.5%
2024$9,167+6.0%
2023$8,650-0.0%
2022$8,652+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904