Skip to content

36 E Lincoln AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2025

Property Information

Block89
Lot1.011
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM19

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,672
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$398,200
67%
Improvement Value:$196,100
33%
Total Assessment$594,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,774+4.9%
2024$9,317-3.7%
2023$9,680+0.0%
2022$9,680
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1985