Skip to content

24 Second AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1994

Last Sale Price
$302,500
Last Sale Date
Oct 30, 2000

Property Information

Block96
Lot16.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM24

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,672
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
55%
Improvement Value:$321,000
45%
Total Assessment$721,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,534+0.3%
2024$9,508+0.3%
2023$9,479-3.3%
2022$9,801+0.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$302,500

From:

To:

Sq Ft1,672DeedBook 5989, Page 70Recorded11/8/2000

Property Sale

Sale
$204,880

From:

To:

Sq Ft1,808DeedBook 5562, Page 179NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/2/1997

Property Built

Built

Year Built: 1994