Skip to content

41 Third AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1904

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 28, 2009

Property Information

Block96
Lot19.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SV2G-5/3/1-CTG
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage1,288
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$400,000
81%
Improvement Value:$92,100
19%
Total Assessment$492,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,334+2.1%
2024$6,205-9.3%
2023$6,838+1.6%
2022$6,731+0.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1904