Skip to content

252 E Highland AveAtlantic Highlands, NJ 07716

Built 1979

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 15, 2004

Property Information

Block9
Lot6.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityAtlantic Highlands Boro
Tax Map PageM05

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,384
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$547,000
64%
Improvement Value:$307,600
36%
Total Assessment$854,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,349+3.7%
2024$11,908-0.3%
2023$11,943-3.5%
2022$12,377+0.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 8412, Page 3333Recorded11/2/2004

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 5716, Page 906Recorded5/22/1998

Property Built

Built

Year Built: 1979