Skip to content

127 Cliff AveBradley Beach, NJ 07720

Built 1987

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
Nov 10, 2022

Property Information

Block13
Lot4.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,935
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$670,400
45%
Improvement Value:$825,600
55%
Total Assessment$1,496,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,034+40.1%
2024$9,303-8.7%
2023$10,187+3.6%
2022$9,832+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000

From:

To:

Sq Ft1,935DeedBook 9625, Page 6152Recorded11/28/2022

Property Built

Built

Year Built: 1987