Skip to content

109 Cliff Ave Unit 2bBradley Beach, NJ 07720

Built 1991

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block13
Lot9.07
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class39
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,100
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$364,100
51%
Improvement Value:$352,600
49%
Total Assessment$716,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,232+9.8%
2024$5,675+4.5%
2023$5,433-2.0%
2022$5,542+14.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$347,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 8780, Page 832Recorded6/17/2009

Property Sale

Sale
$122,000

From:

To:

DeedBook 5708, Page 747Recorded4/23/1998

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5331, Page 773

Property Built

Built

Year Built: 1991