Skip to content

1006 Beach AveBradley Beach, NJ 07720

Built 1926

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Oct 29, 2021

Property Information

Block14
Lot4.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningBR
Sq Footage520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$657,900
85%
Improvement Value:$117,400
15%
Total Assessment$775,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,763+0.4%
2024$6,734+15.9%
2023$5,810+2.2%
2022$5,686-11.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$585,000

From:

To:

Sq Ft520DeedBook 9560, Page 408Recorded11/23/2021

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8364, Page 7541

Property Built

Built

Year Built: 1926