Skip to content

412 1/2 Mccabe AveBradley Beach, NJ 07720

Built 1924

Last Sale Price
$117,000
Last Sale Date
Feb 22, 1999

Property Information

Block29
Lot20
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,888
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$557,500
58%
Improvement Value:$411,600
42%
Total Assessment$969,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,432+0.7%
2024$8,375+10.5%
2023$7,578+2.0%
2022$7,432+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$117,000

From:

To:

DeedBook 5808, Page 433Recorded3/31/1999

Property Built

Built

Year Built: 1924