Skip to content

520 Lake TerrBradley Beach, NJ 07720

Built 2005

Last Sale Price
$755,000
Last Sale Date
Oct 4, 2021

Property Information

Block4.01
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,588
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$479,600
52%
Improvement Value:$434,700
48%
Total Assessment$914,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,996+5.2%
2024$7,602+8.8%
2023$6,989-0.8%
2022$7,049-3.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$755,000

From:

To:

Sq Ft1,588DeedBook 9552, Page 895Recorded10/19/2021

Property Built

Built

Year Built: 2005