Skip to content

502 Lake TerrBradley Beach, NJ 07720

Built 2002

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 21, 2025

Property Information

Block4.01
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,886
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$405,300
47%
Improvement Value:$456,700
53%
Total Assessment$862,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,543+3.8%
2024$7,267+3.4%
2023$7,030-0.8%
2022$7,084-4.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,886DeedBook 8647, Page 8327Recorded5/1/2007

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

DeedBook 8143, Page 6196NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/10/2002

Property Built

Built

Year Built: 2002