Skip to content

516 Lake TerrBradley Beach, NJ 07720

Built 2005

Last Sale Price
$568,000
Last Sale Date
Jul 28, 2018

Property Information

Block4.01
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,778
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,400
49%
Improvement Value:$436,400
51%
Total Assessment$855,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,487+4.1%
2024$7,193+2.0%
2023$7,052-2.1%
2022$7,205-2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$568,000

From:

To:

Sq Ft1,778DeedBook 9306, Page 3236Recorded8/15/2018

Property Built

Built

Year Built: 2005