Skip to content

510 Lake TerrBradley Beach, NJ 07720

Built 2004

Last Sale Price
$399,000
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block4.01
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,716
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,300
48%
Improvement Value:$432,600
52%
Total Assessment$830,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,269+3.6%
2024$7,014+2.8%
2023$6,826-2.7%
2022$7,013-3.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004