Skip to content

415 Fifth AveBradley Beach, NJ 07720

Built 1934

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Feb 10, 2017

Property Information

Block55
Lot1.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityBradley Beach Boro
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,772
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$742,500
59%
Improvement Value:$523,700
41%
Total Assessment$1,266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,602+2.7%
2024$10,323+8.5%
2023$9,514+2.5%
2022$9,280+2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000

From:

To:

Sq Ft1,772DeedBook 9215, Page 6928Recorded3/6/2017

Property Sale

Sale
$187,500

From:

To:

DeedBook 5820, Page 116Recorded5/7/1999

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 5336, Page 931

Property Built

Built

Year Built: 1934