Skip to content

6 Wyndcrest CourtColts Neck, NJ 07722

Built 2000

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Aug 6, 2014

Property Information

Block10
Lot1.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityColts Neck Township
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings1
ZoningAG
Sq Footage6,816
Acreage10.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,102,400
42%
Improvement Value:$1,545,400
58%
Total Assessment$2,647,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,212+0.6%
2024$33,007+17.1%
2023$28,187+1.6%
2022$27,735-5.2%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000
DeedBook 9086, Page 7648

Property Built

Built

Year Built: 2000