Skip to content

14 Princeton Lane(Block 10 Lot 2.02)Colts Neck, NJ 07722

Built 1983
Farm (Regular)

Last Sale Price
$2,500,000
Last Sale Date
Apr 24, 2023

Property Information

Block10
Lot2.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityColts Neck Township
Tax Map Page6.03

Building Details

Building Class19
Description---
Dwellings2
ZoningAGCL
Sq Footage6,298
Acreage3.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$557,200
34%
Improvement Value:$1,093,800
66%
Total Assessment$1,651,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,903-39.7%
2024$36,348+80.4%
2023$20,144+1.8%
2022$19,782+1.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$2,500,000

From:

To:

Sq Ft6,298DeedBook 9642, Page 6253Recorded4/27/2023

Property Sale

SaleMulti
$2,350,000
DeedBook 9566, Page 5474Recorded12/20/2021

Also conveyed in this deed

1 parcel

Property Built

Built

Year Built: 1983