Skip to content

344 Hollywood AveLong Branch, NJ 07740

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 10, 2025

Property Information

Block100
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityLong Branch City
Tax Map Page9

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F-DG-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,148
Acreage0.92

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$835,800
54%
Improvement Value:$712,100
46%
Total Assessment$1,547,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,774+4.3%
2024$18,954+59.3%
2023$11,902+3.9%
2022$11,457+5.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,650,000

From:

To:

Sq Ft3,148DeedBook 9555, Page 2031NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded11/1/2021

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 5440, Page 322Recorded9/6/1995

Property Built

Built

Year Built: 1950